נסיון לקבלת תואר אקדמי שלא כדין

קטגוריות

בתי הדין קבעו לא אחת לגבי סטנדרט ההתנהגות הגבוה הנדרש ממורה בהיותו מחנך האמור לשמש דוגמא לתלמידיו ולכן יש חשיבות רבה לשמירה על מעמדו ויוקרתו בעיני התלמידים . בנוסף לכך  נקבע כי "התפקיד של מורה מחייב מעצם מהותו, סטנדרט התנהגות גבוה, במיוחד כלפי התלמידים. מורה מוצב בדרך-כלל בעמדה של מרות כלפי התלמידים: ניתנת בידו סמכות לקבוע אם, ובאיזו מידה, יצליח התלמיד בלימודים. מעבר לכך: המורה מוצב בעמדה של חינוך כלפי התלמידים; היא מקנה לו מעמד וסמכות בעיני התלמידים, אך היא גם מטילה עליו אחריות מיוחדת כלפי התלמידים. הציבור, המפקיד את התלמידים בידי המורה, סומך עליו שיעשה כל שביכולתו כדי לקדם אותם. זהו תפקיד שיש בו נאמנות. אכן, כל עובד ציבור הוא נאמן הציבור"

בפסק הדין בעניין גאדה זועבי הואשמה עובדת הוראה בכך שהגישה למשרד החינוך מסמכים מזוייפים לקבלת תואר אקדמי. בעקבות מעשיה היא הורשעה ונענשה בהליך פלילי והועמדה לדין משמעתי בבית הדין למשמעת בחיפה.
לאחר שבית הדין איזן בין התכלית של אמצעי המשמעת לבין נסיבותיה האישיות , גזר על הנאשמת אמצעי משמעת של נזיפה חמורה – כמסר נורמטיבי המופנה במישרין מבית הדין המורה כי נפל פסול ממשי ומכביד בדרך בה היא הציגה מסמכים על רכישת תואר אקדמאי למשרד החינוך, פיטורין לאלתר משירות המדינה ופסילה לצמיתות למלא כל תפקיד במשרד החינוך. על מנת שלא לפגוע בזכויותיה לגמלה בית הדין נתן תוקף להתחייבותה שלא לבקש לשוב לשירות המדינה במשך 5 שנים. בפסק הדין נוסף הואשם מורה בכיר בעבירות משמעת לפי סעיף 17(3) לחוק המשמעת – הגיש עבודה לשם סיום לימודיו לתואר ראשון בשלוחת לטביה, על אף שלא כתב את תוכנה. הנאשם הורשע באמצעי משמעת של נזיפה חמורה, הפקעת משכורת קובעת, והורדה בדרגה אחת למשך שנה ובנוסף, הורה בית הדין שהנאשם ישיב לקופת המדינה את הכספים ששולמו לו בעבור מימון לימודיו.

הכותב הוא מומחה בדיני עבודה ומעביר הרצאות בדיני עבודה

שיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
השארת תגובה

מאמרים אחרונים

Severance Pay

Severance Pay

Severance Pay By Eli Lichtenstein   Before firing a worker, the employer must consider the costs of doing so. Most…
איסור הפליית הורים לילדים בקבלה לעבודה

איסור הפליית הורים לילדים בקבלה לעבודה

בפסק דין שניתן בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים ע"ב 2344/06 יוסף אתי נ' מיקוד בע"מ, עובדת בחברת שמירה שנדחתה על…
זכאות עובד להשלמת פיצויי פיטורים נוכח פרישתו מהעבודה עם הגיעו לגיל פרישה

זכאות עובד להשלמת פיצויי פיטורים נוכח פרישתו מהעבודה עם הגיעו לגיל פרישה

זכאות עובד להשלמת פיצויי פיטורים עם הגיעו לגיל פרישה   רבים נוטים לחשוב כי עובד המתפטר מעבודתו עם הגיעו לגיל…
Pre-termination hearing

Pre-termination hearing

Pre-termination hearing By Eli Lichtenstein Israeli law does not allow an employer to unilaterally fire an employee at will. Rather,…
Worker's rights in Israel

Worker's rights in Israel

  Worker's rights in Israel By Eli Lichtenstein Whether you’re an employee or employer in Israel, knowing the relevant regulations…
היתר להעסקת עובד זר

היתר להעסקת עובד זר

חל איסור על העסקת "עובד זר" ללא קבלת היתר לכך מאת הממונה על יחידת הסמך לעובדים זרים במשרד התעשייה, המסחר…
דילוג לתוכן