ברוכים הבאים לאתר דיני עבודה

משרד עו"ד אילן קמינצקי הינו מהמובילים בארץ בתחום יחסי העבודה. עו"ד אילן קמינצקי הינו מחבר הספר "סוגיות בדיני עבודה", מרצה בדיני עבודה ומייצג מעבידים ועובדים בבתי הדין לעבודה.

 

באתר תמצאו מידע נרחב בתחום דיני העבודה ובכלל זה מידע על זכויות עובדים ומעבידים, זכויות מורים, זכויות שומרים, זכויות עובדים בענף הדפוס, זכויות נשים בהיריון ועוד...
 

חדש באתר- פורום לעובדים  ופורום למעבידים , בהם יהיה ניתן לקבל יעוץ בדיני עבודה.

 

לתיאום פגישת ייעוץ בדיני עבודה ניתן להתקשר ל 02-6789111 

גלישה מהנה!

אילן קמינצקי, עו"ד
מנהל האתר לדיני עבודה 
02-6789111

 

שתף מאמר זה:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

זכויות עובדים בחגים

שאלה

האם יש לשלם שכר לעובד שנעדר מהעבודה עקב חג?

 

תשובה

עובד המקבל משכורת חודשית זכאי לשכר עבודה גם עבור ימי החג החלים באותו חודש, וזאת מאחר ותשלום השכר מתקבל באופן קבוע ללא תלות במספר ימי העבודה בכל חודש.

עובד המקבל שכר לפי בסיס שעתי או יומי -  בהתאם לצו ההרחבה עובד לאחר 3 חודשי עבודה במקום העבודה שלא נעדר מהעבודה סמוך ליום החג (יום לפני החג ויום אחרי החג), אלא בהסכמת המעביד, יהיה זכאי לתשלום מלא בעבור 9 ימי חג (2 ימי ראש השנה, יום הכיפורים, 2 ימי סוכות, 2 ימי פסח, חג שבועות ויום העצמאות) ובתנאי שיום החג לא חל בשבת.שאלה

במקום עבודתי המעביד הודיע כין אין בכוונתו לתת לעובדים שי לחג. האם רשאי המעביד לנהוג כך?

 

תשובה

בחוק לא מוזכרת חובה של מעביד לתת לעובדים שי לחג. המתנה ניתנת לעובדים בדרך כלל בהתאם לנוהג הקיים במקום העבודה, או על פי הסכם קיבוצי החל במקום העבודה.


 

שאלה

במקום עבודתי הודיע המעביד כי מקום העבודה יהיה סגור בימי חול המועד סוכות כאשר ימים אלו יזקפו על חשבון החופשה השנתית.

האם מעביד רשאי לכפות על עובדיו  לצאת לחופשה שנתית? האם במקרה בו לעובד לא נותרו ימי חופשה בלתי מנוצלים יהיה רשאי המעביד לא לשלם לעובד שכר בגין תקופה זו?

 

תשובה

בדרך כלל יש ליתן חופשה שנתית תוך תיאום עם העובד אולם בסופו של דבר המעביד הוא זה שקובע את מועדי החופשה השנתית. לפיכך,  המעביד רשאי לקבוע כי מקום העבודה יהיה סגור בחול המועד סוכות וכי העובדים יצאו לחופשה מרוכזת במועד זה.  יחד עם זאת נראה  כי מעביד אינו רשאי לאלץ עובד לא להגיע לעבודה ולא לשלם לו שכר בגין תקופה זו. לכן במקרה בו לעובד לא נותרו ימי חופשה בלתי מנוצלים יהיה על המעביד לשלם לעובד את השכר הרגיל בתקופה זו, אף אם העובד לא עבד בפועל באותם ימים.


 

שאלה

מהו מספר שעות העבודה בערב חג?

 

תשובה

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי במקום עבודה בו עובדים 8 שעות ביום, שישה ימים בשבוע יום העבודה לא יעלה על 7 שעות.

במקומות בהם חל ההסכם הקיבוצי בדבר מעבר שבוע עבודה ל 5 ימים חל ס'  9 להסכם הקובע כי "בערבי חגי ישראל החלים ביום שהעובד חייב לעבוד בו יהיה יום העבודה בן 8 שעות בתשלום של 9 שעות או יום עבודה בן 7 שעות בתשלום של 8 שעות. ההנהלה ונציגות העובדים יקבעו באיזו חלופה לבחור. בערב יום כיפור יעבדו העובדים 6 שעות בתשלום של 9 שעות. במקומות עבודה שבהם עבדו בערבי חג 6 שעות בתשלום של 8 שעות ימשיכו העובדים לעבוד 6 שעות בתשלום של 8 שעות".


 

שאלה

בכוונתי לקחת חופשה במהלך ערב חג. המעביד הודיע לי כי ינוכה יום חופשה מלא בגין היעדרות זו. האם המעביד פועל כדין?

 

תשובה

במקרה בו עובד יצא לחופשה בערב חג - המעביד יכול לנכות לעובד  יום חופשה מלא, אלא אם חל במקום העבודה הסכם קיבוצי או אישי או נוהג הקובע אחרת.


 

שאלה

במקום עבודתי המעביד מאפשר לעובדיו לצאת לחופשה או לעבוד בימי חול המועד. האם עבודה בימי חול המועד מזכה את העובד בתוספת שכר כאילו עבד בשעות נוספות?

 

תשובה

בהתאם לחוק,  ערבי חג וימי חול המועד נחשבים כימי עבודה רגילים ואין העובד זכאי בגינן לתמורת שעות נוספות בגין  עבודה בימים אלו.

שעות נוספות משולמות לפי החוק רק בגין עבודה בשעות נוספות לאחר שעות העבודה הרגילות או בעבודה בשבתות וחגים שהחוק מכיר בהם כימי שבתון.

לפיכך וכל עוד לא נקבע אחרת בהסכם עבודה קיבוצי או אישי, עובד שעבד בימי חול המועד יהיה זכאי לשכר רגיל בגין עבודתו.

 

שתף מאמר זה:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

נתונים נוספים